Vulkaanilise tekkega Madeira saarestiku avastasid Portugali maadeavastajad 15. sajandil. Aastast 1976 on need Portugali valitsuse autonoomseks piirkonnaks. Pealinn Funchal laiub poolkuukujuliselt lahe kaldal. Sadamale vaatav ajaloolise linna süda uhkeldab peamiselt 18. sajandist pärit suurejooneliste valitsushoonete, filigraansete metallist rõdude ja vulkaanikivimist ukse- ja aknaraamistustega. Madeira on igavese kevade saar. Sestap on ka sügis siin värvikirev. Aastaringselt õitsevatele lilledele annab lisavarjundeid ja -toone ka aasta teise poole taimestik. Nõlvad on kaetud kollendava põõsavaibaga, metsa all on õide puhkenud liiliad. Pealinna tänavaid ääristavad unustamatud tulbipuud oma lopsakate õitega. Siin-seal tunneme lõhnamas lavendlipõõsast või hurmavat plumeeriat. Sajandite jooksul on rikkad mõisaomanikud rajanud oma quintade ümber imelisi aedu. Madeira saar on pälvinud mitmel korral maailma parima saare tiitli.
1. päev: Kogunemine Tallinna lennujaamas infoletist vasakul, lifti kõrval Tensi Reiside ruumis kell 06.00. Otselend Tallinn-Funchal kell 08.00-12.15. Transfeer hotelli Funchali puhkepiirkonnas. Majutus kõik 7 ööd teie poolt valitud hotellis (2-sed toad).
2. päev: VÄLJASÕIT – TURG, MONTE KIRIK JA TROOPILINE PARK, FUNCHALI KESKLINN, VEINIKOMPANII
Hommikusöök. Hommikut alustame turu (Mercado dos Lavradores) külastamisega. Siia toovad oma kauba müügiks lillekasvatajad, talupidajad ja kalurid üle kogu Madeira. Kolmekorruselises avatud sisehooviga hoones pakutakse maitsmiseks eksootilisi puuvilju. Alumisel korrusel kalaosakonnas näeme saare ümbrusest Atlandi ookeanist püütud paljude kalade seas suuri tuunikalu ja musti hiiglaslike silmade ning teravate hammastega süsisabasid ehk espada kalu. Turult saab osta ka kõiki Madeirale iseloomulikke suveniirkaupu. Edasi sõidame Funchali lähedal asuvasse Montesse. Lühike jalutuskäik viib Monte kiriku juurde, mille kaksiktornidega fassaad vaatab alla ookeani poole. Madeira kaitsepühakule Monte Neitsi Maarjale pühendatud kirikusse korraldatakse igal aastal palverännakuid, mil patukahetsejad ronivad 74 kirikuesisest trepiastmest põlvili üles. Siia kirikusse on maetud Habsburgide viimane keiser Karl I. Külastame merepinnast 550 m kõrgusel asuvat Monte palee troopilist parki, mis oma jalgradade, veesilmade, sildade, purskkaevude ja kaskaadidega pakub jalutuselamusi ning suurepäraseid vaateid. Parki on toodud eksootilisi ja haruldasi taimi üle terve maailma. Hiidsõnajalgu meenutavate eelajalooliste taimede kollektsioon on suurim omataoliste hulgas, millest tänapäeval on säilinud üks selts – mesosoikumi ajast pärinevad palmlehikulaadsed. Veemänguga läbipõimitud aiakujunduses on Hiina ja Jaapani aedade elemendid seotud unikaalsete skulptuuride ning müüridesse sobitatud Portugali ajalugu kirjeldavate azulejo’dega. Pargist lahkumisel saavad soovijad sõita ainulaadse transpordivahendi tobogganiga, korvkelguga, mida on siin kasutatud sajandeid. 2 km saab läbida 10 minutiga, polsterdatud iste pehmendab sõitu ning reisijad on kelku tõukavate ja tüürivate kelgujuhtide kindlates kätes. Tagasi Funchali, kus teeme jalutuskäigu kesklinnas: raekojaplats ja rikkalikult kaunistatud Jesuiitide kolleegiumi kirik, omapärane gooti-stiilis Sé katedraal, Avenida Arriaga oma sinilillas õitemeres jakarandadega ning Avenida Zarco kollastes õiekobarates tipupuudega, mis varjavad elegantseid Madeira kaubanduse hiilgeaegadest pärit barokk-stiilis administratiivhooneid. Vaated kolmele kindlusesele, Santa Catarina park ja merepuiestee… Läheme tutvuma veinikompanii esinduses Madeira veiniga ning degusteerime erinevaid sorte. Maitsta saab ka eriretsepti järgi valmistatud kooki, mille üheks komponendiks on suhkruroomesi. Ostmisvõimalused.
3. päev: VÄLJASÕIT – LÄÄNERING
Hommikusöök. Esimese peatuse teeme kaunis kalurikülas Camara de Loboses, mida on minevikus korduvalt maalimas käinud Winston Churchill. Ümberkaudsete nõlvade terrasspõldudel laiuvad banaaniistandused. Tõuseme Euroopa kõrguselt teisele rannakaljule Cabo Giraos, mis kõrgub 580 m üle merepinna. Lõunarannikul on alati soojem ja siin on kõige rohkem päikesepaistelisi päevi aastas. Vähesed kergesti ligipääsetavad lahesopid on enamasti kiviklibused ja avatud ookeani lainetele. Teeme peatuse väikeses võluvas Ribeira Brava kuurortlinnas. Edasi suundume käänulisele teele, mis kulgeb mööda mäekülgi aina kõrgemale mägedesse. Tõuseme 1400 m kõrgusele Paul da Serra platoole. Siinsel soisel nõmmel saab Madeira looduse lopsakus tõeliselt selgeks. Oleme jõudnud suurele lagendikule, kus vastupidiselt varemnähtud metsadele ja eukalüptisaludele kasvab ainult astelhernes ja muu igerik taimestik. Platoole koguneb suur osa sademetest ning samuti udu. Need toidavad aastaringselt Madeira kuulsaid veekanaleid – levadasid. Jõudes põhjarannikule, laskume siinsesse suurimasse keskusesse Porto Monizi. Lõunasöök (hinna sees) kohalikus restoranis laavabasseinide ääres. Rannapromenaadil jalutades avanevad kaunid vaated vulkaanikivimist kaljumoodustistele, mille vastu paiskuvad ookeani vahused lained. Edasi ida poole sõites möödume vanast kitsast teest, mis kulgeb piki püstloodis merre langevat kaljuseina. Teeme peatuse väikese küla Seixali lähedal, kus langev vesi on viinud kaasa osa maanteest.
4. päev: VABA PÄEV PUHKUSEKS ja MERERETK KATAMARAANIGA
Hommikusöök. Vaba päev puhkuseks. Soovijatele kl 15.00 mereretk katamaraaniga (lisatasu eest, ettetellimisel) Merel seilates võib märgata vaalu, delfiinide parvi või isegi merekilpkonni laperdamas ookenilainetel. Madeira oli aastakümneid vaalapüügi keskuseks, kuni püük 1980ndatel keelustati. Sellest ajast on saare ümbrus kuulutatud mereimetajate kaitsealaks ning vaalade ja delfiinide arvukus on siinkandis hakanud taas tõusma.
5. päev: VÄLJASÕIT – EIRA DO SERRADO, PICO dos BARCELOS, PALHEIRO FERREIRO AIAD, ORHIDEEDE AED
Hommikusöök. Sõidame käänulist teed mööda aina kõrgemale saare keskele Eira do Serrado vaateplatvormile (1094 m merepinnast), kus avaneb vapustav vaade Nunnade orule (Curral das Freiras). Saare kõige sügavam org on piiratud ligi 2000 m kõrgustest mägedest. 16. saj keskel põgenesid siia piraatide eest peitu Santa Clara nunnad, oht möödas, pöörduti oma kloostrisse tagasi. Nii sai org endale nime, kuigi seal ei ole kunagi ühtegi nunna elanud. Ajapikku täitus org siiski elanikega, jäädes kuni 21. sajandi esimeste aastateni, mil rajati tunnel, suhteliselt kättesaamatuks paigaks. Sõidame tagasi Funchali ning naudime 335 m kõrguselt künkalt (Pico dos Barcelos) parimat vaadet pealinnale ja ookeanile. Sellelt terrassilt armastavad kohalikud võtta vastu uut aastat ja vaadata ilutulestikku, mis on kantud suurima omasugusena Guinessi rekordite raamatusse. Külastame inglise stiilis Palheiro Ferreiro aedasid. Madeira ühed ilusamad aiad on rajatud Carvalhali krahvi poolt juba 1801. aastal. Alates. 19 sajandi lõpust jätkas aedade kujundamist perekond Blandy. Rohkete kameeliatega ääristatud allee viib mitmel tasandil aedadesse, mis hämmastavad oma liigirikkuse ja värviküllusega. Lisaks külastame Boa Vista orhideede aeda, kus saame imetleda haruldasi looduslikke orhideesid ning kauneid hübriide. Näeme ka teisi õitsvaid eksootilisi taimi, sh bromeeliate kollektsiooni. Pärast aedade nautimist jalutame soovijatega vanalinnas Madeira kõige vanemal tänaval ning näeme säilinud või taastatud elamuid, millest osa ehitati siia esimeste linnaelanike poolt juba 15.-16. saj. Ettevõtlike inimeste abiga viidi läbi projekt, mille käigus maaliti põnevaks vanade majade uksed. Õhtusöögiks võimalus küpsetada tulisel laavakivil ise endale maitsev eine.
6. päev: VÄLJASÕIT – IDARING
Hommikusöök. Sõidame vallutama Madeira kõrguselt kolmandat mäge, 1818 m kõrgust Pico do Arieirot. Tee viib üles mööda järske lõhnavaid eukalüptide ja loorberipuudega kaetud mäekülgi. Umbes 900 m kõrgusel läbime pilvepiiri, tõenäoliselt ka uduloori ning jõuame päikesest valgustatud vaateplatvormile. Tipus avaneb kaunis vaade alla orgu pilvedele ja teravatipulistele mäeahelikele nende ümber. Teekond jätkub laskudes 1000 m allapoole ning suundub läbi loorberimetsa - laurissilva, UNESCO kaitse all oleva subtroopilise ürgmetsa Rebeiro Friosse. Küla meelitab turiste oma imelise looduse, kärestikulise jõesängi ja omapärase kalakasvatusega. Sõidame põhja poole – Santanasse, mis on kuulsust kogunud oma rõõmsates toonides kolmnurksete rookatustega majadega (palheiro’d). Kõrgete mägede vahel tillukeses Faiali külas sööme kohalikus restoranis lõunasööki (hinna sees). Jätkame teekonda Madeira kõige idapoolsema punkti Ponta do Sao Lourenēo poole. Jalutame puudeta lagedal kiviklibulisel just nagu kuumaastikul, mis on täielik vastand saare metsaga kaetud osale. Lainetest uhutud 180 m kõrgused rannakaljud sukelduvad Atlandi ookeani, muutes vaatepildi eriti nauditavaks. Päeva viimase peatuse teeme Garajau lähedal Jeesuse kuju juures. Madeira Cristo Rei on sarnane Brasiilia kujule, kuigi mõnevõrra väiksem, valminud aga neli aastat varem (1927). Ookeani ulatuvalt kaljunukilt avanevad suurepärased vaated mägedele ja rannikule. Just siinkandis asus saare vaalapüügi keskus. Siin üritati üles võtta kuulsat filmi „Moby Dick”, kuid tugevad ookenilained purustasid kõik vaalamaketid. Tagasiteel pealinna avaneb ainulaadne võimalus sõita lennujaama alt läbi. Nimelt on lennukite maandumisrada ehitatud osaliselt ookeani kohale ja ulatub 180 vaiale toetudes üle kaljuserva.
7. päev: VABA PÄEV PUHKUSEKS ja RAHVUSÕHTU
Hommikusöök. Vaba päev puhkuseks. Õhtul soovijatele spetsiaalne Madeira õhtusöök koos laulude ja tantsudega (lisatasu eest, ettetellimisel). Põhiroana serveeritakse espetadat – lahtisel tulel küpsetatud loomalihavarrast. Kohalikes rahvarõivastes laulu- ja tantsutrupp esitab Madeira rahvalaule ja –tantse. Olenevalt trupist võib kuulda saateks mängitavaid siinmail populaarseid instrumente: rajao (Madeira kitarr), bringuinho (toika otsa paigaldatud rahvariides nukud, mis teevad heli ja samal ajal tantsivad kaasa), raspadeiro (puust laud nagu pesulaud, mida mängitakse kepiga), kastanjetid ja braguinha ehk ukulele (Madeira päriolu väike 4-keelega kitarrilaadne instrument).
Veel tegevusi puhkepäevadeks:
Madeira botaanikaaed, mis avati huvilistele 1960. aastal. Siin kasvab üle kahe tuhande taimeliigi viielt kontinendilt, sh 123 Madeira endeemset liiki. Eri kõrgustel kasvavad kollektsioonid moodustavad omaette aiasoppe, varjulised käigud vahelduvad puittaimede, palmide, liigirikka kaktuseaia või kujunditeks pügatud topiaaraiaga. Pilku püüab värviline musterpeenar.
Sakraalkunsti muuseum. Rajatud 1955 ning asub endises piiskopilossis. Muuseumis eksponeeritakse kunsti 15.-19. sajandist, sh Hollandi 15.-16. sajandi algupäraseid maale, mis jõudsid Madeirale suhkrukaubanduse õitseajal.
Cable Car. Võimalus sõita u 3 km funikulööriga Monte mäele ja tagasi ning imetleda saare pealinna enda all.
Cristiano Ronaldo muuseum (CR7). Maailmakuulsa jalgpalluri, kes on pärit Madeiralt, elu ja saavutusi eksponeeriv muuseum, temaga seotud esemed, trofeed jm.
Fado muusika. Fado on Portugali rahvalik muusikastiil, nukker ballaaditaoline laul, mida saadetakse viiulil, kitarril või 12-keelsel Portugali kitarril. Madeiral on võimalik õhtuti fado-lauljaid kuulata vanalinna restoranides.
8. päev: Hommikusöök. Transfeer lennujaama. Otselend Funchal-Tallinn kell 13.15-20.45 (NB! Kohalikud ajad). Reis lõpeb Tallinna lennujaamas.
Reisi hind: 1359 €
3*hotell Dorisol kompleksis (kas Mimosa või Buganvilia või Estrelicia, need 3 hotelli on kõik üks kompleks) asub Lido puhkerajoonis. Hotellist u 100 m kaugusel on kauplused ja söögikohad. Funchali keskusesse saab jalutada (u 50 minutit), sõita liinibussiga või taksoga, mille peatus jääb hotellist u 100 m kaugusele. Rannapromenaad ja Lido mereveebassein on u 10 minutilise jalutuskäigu kaugusel. Hotellil välibassein, päikeseterrass lamamistoolidega, restoran ning baar, jõusaal, sisebassein. Rõduga tubades on TV, külmkapp, veekeetja, mikrolaineahi, vannitoas vann või dušš.
Hinna sees:
lennupiletid Tallinn-Funchal-Tallinn ja lennujaamamaksud,
öömaja 3*hotellis koos hommiku- ja õhtusöökidega (2-sed toad),
transfeer lennujaam-hotell-lennujaam,
4 väljasõitu ja eestikeelsed ekskursioonid,
giid-grupijuht,
käibemaks.
Lisatasu eest:
(tellimine ja tasumine enne reisi)
tervise- ja reisitõrkekindlustus (hind sõltub vanusest),
katamaraaniga sõit a’30 €,
rahvusõhtu koos õhtusöögiga 46 €,
ühene majutus 137 €.
Kaasa: kuni reisi lõpuni kehtiv EV pass või ID-kaart, ujumisriided, mugavad jalanõud, soojemad ja vihmakindlad riided mägedes liikumiseks.
Tšarterlend. Lendudel teenindab SmartLynx. Lennukisse on lubatud tasuta kaasa võtta üks äraantav pagasiühik kaaluga kuni 15 kg. Lisaks võib salongi võtta käsipagasi maksimum mõõtmetega 45x35x20 cm ja kaaluga 5 kg. Pagasireeglid https://transpordiamet.ee/ohutus-ja-jarelevalve/reisimine/mida-ei-tohi-lennureisile-kaasa-votta
Hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele.
Mõningad hinnad, tasumine kohapeal:
(2022. a andmetel, võivad muutuda sõltumata reisikorraldajast)
Monte palee troopiline park 13 €
Toboggani sõit 15 €
Palheiro Ferreiro aiad 11 €
Orhideede aed 5 €
Cable Car (edasi/tagasi) 18 €
Botaanikaaed 6 €
Sakraalkunsti Muuseum 3 €
CR7 5 €
Reisikorraldaja: TENSI-REISID AS
Tel 7 344 207, 7 344 208 Ülikooli 4, Tartu
Tel 6 703 333, 6 703 000 Estonia pst 5a, Tallinn
Tel 4 426 305, 4 426 300 Ringi 10, Pärnu
E-mail: tensi@tensireisid.ee Kodulehekülg: www.tensireisid.ee
Panga rekvisiidid: TENSI-REISID AS, a/a EE902200221005109167 (Swedbank)
Info ja registreerimine:
Ülle Mikk, tel 50 39 289, e-post yllemikk@lugejareisid.ee