Slovakkia

 

 20.–24. mai 2024

Reisikalender  Ajalugu  /  Meist  /  Kontakt

Slovakkia oma 180 lossiga on paradiis ajaloo- ja muinasjutusõpradele. Lisaks looduskeskkond, hästi säilinud arhitektuur, rikkalik pärimuskultuur ja armsad linnakesed.

 

1. päev: Kohtumine Tallinna lennujaamas kell 03.40. Lend Tallinn-Riia 05.40-06.30; Riia-Viin 07.25-08.25. (NB! Kohalikud ajad. Palun kontrollige lennuaega paar päeva enne reisi.) Sõidame külastama Lääne-Slovakkia ühte huvitavamat vaatamisväärsust - Nitra linna. Aeg lõunasöögiks.  Linnaekskursioon. 9 sajandi hakul oli selles piirkonnas iseseisev vürstiriik, mida valitses esimene teadaolev slaavlaste valitseja vürst Pribina, kes asutas Slovakkia aladele esimese kristliku kiriku. Linn oli piiskopiresidentsiks alates 880 aastast. Vanalinnas annab tooni Nitra jõekäärus kaljurünkal paiknev kindlus, mida ümbritsevad 17 sajandi müürid ning mille ainsa värava juurde pääseb üle kivisilla. Kindluse jalamil asub ülalinn. Edasi viib teekond meid mägisesse Kesk-Slovakkiasse. Öömaja Stiavnicke mägede suusakuurordis ***Salamandra spa-hotellis (2-sed toad). Buffee õhtusöök. Spa on avatud kuni kell 21.00.

 

2. päev: Hommikusöök. Kui olete  roheliste mägede, pastelsetes toonides hoonete ja keskaegse arhitektuuri fänn, siis meeldib teile kindlasti keskaegne kuninglik linn Banská Štiavnica. Linnaekskursioon. Maaliline vanalinn võeti 1993 aastal UNESCO maailmapärandi nimekirja. See  on Slovakkia vanim kaevanduslinn ja üks riigi kõige paremini hoitud saladus. Linnakese keskel asub gooti- ja renessansstiilis majadega ääristatud Püha Kolmainsuse väljak. Seal kõrgub liivakivist barokne püha Kolmainsuse monument ja kena võrkvõlviga 15 sajandi Püha Katariina kirik. Vana loss ehitati türklaste ohu kasvades ümber kindluseks. Ka uus loss on ehitatud kaitseks türklaste eest. 13-18 sajandil oli linn üks Euroopa tähtsamaid kaevanduslinnu. Little Betlem on puidust kohaliku piirkonna makett, kus saab tutvuda keskaegse, kulla- ja hõbeda- kaevandamiseaegse hoonestusega, vaadata kuidas töötasid töölised kaevanduses, kuidas käis elu pubides, kuidas töötasid erinevate alade käsitöölised - meistrid,  ja kõike seda mini-mini variandis. Ja kõik need töökojad ja masinad, mis liikusid on seal ka liikuma pandud. Seal on üle 800 puidust figuuri. Sõidame Betliari jahimõisa, mis on säilinud sellisena nagu Andrássy perekond selle 19 sajandi lõpus kujundada laskis. Hoone on kaunistatud haruldase mööbli, kunsti ja erinevate kollektsioonidega, kuhu kuulusid lisaks jahitrofeedele ka eksootilised esemed kaugetest maadest (nagu Egiptuse muumia). Mõisa ümber jäävad tiikide, paviljonide, grottide ja purskkaevudega inglise stiilis aiad. Rožňava ümbrus on seotud kuulsa Andrássy aadlisuguvõsaga, kes valitses siinse piirkonna üle alates 16 sajandi lõpust. Külastame juugendstiilis mausoleumi, mille krahv Dionýz Andrássy rajas oma armastatud naisele Františkale. Sõidame Košicesse. Slovakkia suuruselt teise linna ajalugu ulatub tagasi 12 sajandisse. Vanalinn on nüüdseks suurepäraselt taastatud ning elav ja huvitav. Soovijatega õhtune jalutuskäik linna ajaloolises südames. Õhtusöök (3-käiku) hotellis. Öömaja ***Gloria Palac hotellis (2-sed toad).

 

3. päev: Hommikusöök. Hommikune jalgsiekskursioon vanalinnas. Seejärel jätkame teekonda läbi mägise maastiku.  Külastame kotkapesa kombel vägeva 120 m kõrguse kalju otsa kinnitunud võimsat Orava kindlust. See on üks kaunimaid ja muljetavaldavamaid keskegseid losse kogu riigis. Ürikud mainivad seda esmakordselt 13 sajandil. Järgnevate sajandite jooksul lisati tsitadellile järjest uusi osi kuni 17 sajandinini. 1800 aastal põles kindlus maha ning renoveerimine toimus alles aastatel 1953–1968. Vahepeal, 1921 aastal, toimusid poollagunenud kindluses filmi Nosferatu, eine Symphonie des Grauens võtted, kus Orava kindlus muudeti kaugel üksildases kolkas asuvaks vampiirilossiks. Ilmselt tollal, vaid osaliselt taastatuna, ta niimoodi välja paistiski. Kindlus on olnud inspiratsiooniks paljudele rahvalauludele, poeemidele ja legendidele. Osaliselt kasutab seda ka  Orava muuseum, tutvustades seal oma arheoloogia-, ajaloo- ja etnograafiakogusid. Sõit Bojnicesse. Öömaja Meridiana pansionaadis (2-sed toad). Õhtusöök.

 

4. päev: Hommikusöök. Romantiliste tornikestega Bojnicesse loss on üks Slovakkia tuntumaid kohti, suurimaid turismimagneteid. Algselt ehitati 12 sajandil  ning 13 sajandil oli oma aja vägevama Ungari sõjapealiku valduses. Hiljem kujundati ümber Prantsusmaa Loire’i oru losside sarnaseks - ilus võlvidega kabel, Kuldsaal, Muusikatuba... Lossi ümbritseb imeline park, mis on ühendatud Stražovi mägedes asuva metsaga. Lossipargis on palju haruldasi puuliike, väidetavalt ka Slovakkia vanim pärn. Külastame Slovakkia Riiklikku loomaaeda, mis avati esimesena Slovakkias 1955 aastal. Siin elab üle 360 erineva liigi ja enam kui 2700 isendit. Loomaaias on ka kohvik, kus saab vahepeal jalgu puhata. Sõidame nüüd Doonau kaldal asuva Slovakkia pealinna poole. Karpaatia veiniteel on ühine õhtusöök veinimõisas. Sõit Bratislavasse. Öömaja *** IBIS Bratislava Centrum hotellis (2-sed toad).

 

5. päev: Hommikusöök. Bratislava linnaekskursioon. Enamus linna vaatamisväärsusi asub hoole ja armastusega taastatud vanalinnas. Ajaloolise linnaosa Stare Mesto süda kujutab endast kahte omavahel ühendatud väljakut. Linna peaväljakul ja endisel turuplatsil - Hlavné námestiel oli osa Ungari kuningate kroonimisteest, mida nüüd tähistavad sillutisse kinnitatud kuldkroonid. Vana raekoda, Ronaldi purskkaev, linna kaunimate ehitiste sekka kuuluv neoklassitsistlik peapiiskopi loss ja linna vanim usuehitus 13 sajandist pärit gooti stiilis Frantsiskaani kirik. Suurel kaljusel künkal linna kohal troonivat kindlust on ürikutes esmakordselt mainitud 907 aastal. See asus Doonau ääres kohal, kus ristusid kaubateed, sh ka iidne Merevaigutee. Püha Martini katedraalis on kroonitud üksteist Ungari kuningat ja kaheksa kuningannat. Siit algabki vanalinna suunduv nn. kroonimistee. Vaba aeg lõunasöögiks. Sõit Viini lennujaama, kus peab olema kell 17.20. Lend Viin-Riia 19.20-22.15; Riia-Tallinn 23.15-00.25. (NB! Kohalikud ajad. Palun kontrollige lennuaegu paar päeva enne reisi.) Reis lõpeb Tallinna lennujaamas.

 

Hind: 979 €

 

Hinna sees:

lennupiletid,

lennujaamamaksud 33 €,

öömajad ***hotellides koos hommikusöökidega (2-sed toad),

kolm õhtusööki hotellides 74 €,

õhtusöök veinimõisas 25 €,

kohalik tellitud buss,

giid-grupijuht ja eestikeelsed ekskursioonid,

käibemaks.

 

Lisatasu eest:

(tellimine ja tasumine enne reisi)

tervise- ja reisitõrkekindlustus (hinnad sõltuvad vanusest),

ühene tuba 142 €.

 

Kaasa: kuni reisi lõpuni kehtiv ID-kaart või EV pass.

 

Lendudel teenindab Air Baltic. Lennukisse on lubatud tasuta kaasa võtta üks äraantav pagasiühik kaaluga kuni 23 kg. Lisaks võib salongi võtta käsipagasi maksimummõõtmetega 55x40x23 cm ja kaaluga 8 kg. Pagasireeglid https://transpordiamet.ee/ohutus-ja-jarelevalve/reisimine/mida-ei-tohi-lennureisile-kaasa-votta

 

Hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele.

 

Mõningad hinnad, tasumine kohapeal:

Nitra St Emerama katedraal 3 € / pensionär 2 €

Little Betlem 1.50 € / pensionär 1 €

Betliari jahimõis ja mausoleum 12 € / pensionär (al 62a) 8 €

Orava kindlus 9.50 € / pensionär (al  60a) 5 €; foto luba 3 €, video luba 5 €

Bojnice loss ja koobas 13 € / pensionär (al. 62a) 8.50 €

Bojnice loomaaed 10 € / pensionär  (al. 62a) 5 €

 

Reisikorraldaja: TENSI-REISID AS

Tel  7 344 207, 7 344 208  Ülikooli 4, Tartu

Tel  6 703 333, 6 703 000  Estonia pst 5a, Tallinn

Tel  4 426 305, 4 426 300  Ringi 10, Pärnu

E-mail: tensi@tensireisid.ee  Kodulehekülg: www.tensireisid.ee

Panga rekvisiidid: TENSI-REISID AS, a/a EE902200221005109167 (Swedbank)

 

Info ja registreerimine:

Ülle Mikk, tel 50 39 289, e-post yllemikk@lugejareisid.ee

Slovakkia

 

 20.–24. mai 2024

Slovakkia

 

 20.–24. mai 2024