Soome

 

 24.–25. august 2024

Reisikalender  Ajalugu  /  Meist  /  Kontakt

1. päev: Väljasõit Tartust kell 06.30 Vanemuise alumisest parklast. Tallinlastega kohtume D-terminali ees parklas meie bussi juures kell 09.30. Tallinki laevaga Helsingisse kell 10.30-12.30 (NB! Väljasõiduajad võivad muutuda, palun kontrollige enne reisi). Mõnus laevareis üle Soome lahe. Võimalus osta hommikusööki laevas (lisatasu eest, ettetellimisel). Helsingist sõidame piki rannikuteed ida suunas, et tutvuda põhjalikumalt Loviisa piirkonnaga, mis on tõestuseks, et ka väljaspool pealinna on elu. Pernaja lahe kaldal, looduslike niitude ja metsatukkade keskel asub Labby mõis, mille peahoone oli mõnisada aastat tagasi kapten von Schanzi ametlikuks residentsiks. Mõisasüdant ümbritseva pargi on kujundanud Soome omaaegne ärimees ja pankur William Thuring, kes tõi 100 aastat tagasi siia põnevaid puude ja põõsaste sorte. Natura-200 piirkonnas asuvas mõisas korraldatakse praegu loodushoiu- ja aiandusealaseid õppekoolitusi, õpetatakse erinevaid vanade majade restaureerimisvõtteid, tegeldakse ka karjakasvatusega. Rannaniite ja ümbrust aitavad omal kombel hooldada hirmuäratava välimusega, kuid rahumeelsed herefordi lihaveised. Tutvume mõisasüdamega, kus leidub nii 19 sajandi juustukelder kui meierei, vana viljaait vanade tööriistadega. Lõunasöök (lisatasu eest, ettetellimisel) – kehakinnitus mõisasaalis, supilõuna. Edasi sõidame külla Malmgardi mõisa, mille ajalugu ulatub 17 sajandisse ning on omapärasel viisil seotud ka Eestiga. Ligi 400 aastat Creutzide suguvõsale kuuluval mõisal on ligi 500 ha põllumaad, läbi ajaloo on tegeldud viljakasvatusega, 1995.aastast peamiselt mahetootmisega. Oma pruulikojas valmistatakse kvaliteetõllesid, kõrgeid hindeid on spetsialistidelt saanud speltanisust ökoõlu. Mõisa mitmekesise toodangu müümiseks on oma maapood, mis on Soomes väga populaarne, tellida saab ka interneti kaudu. Energiat annab oma elektrijaam. Lahkelt võetakse vastu turiste, korraldatakse kogukonnaüritusi. Ajaloolisest mõisast on saanud igati tänapäevane ja eesrindlik majandusmõis. Mõisa majandamist juhib nüüd 13-ndat omanikepõlvkonda esindav noor krahv Henrik Creutz, kes võttis mõisa majandamise oma õlule isalt, krahv Johan Creutzilt. Mõisa praegune peahoone esindab hollandi uusrenessanssi ja selle lasi ehitada 1885 aastal Carl Magnus Creutz, kes pidas mõisa vana ampiirstiilis ehitatud puidust peahoonet liiga armetuks. Praegune mõisa suurejooneline peahoone on ühtlasi suguvõsa koduks, kuhu kokkuleppel lubatakse uudistama ka turiste. Maitseme kohalikku käsitööõlut, on võimalus teha ehedast Soome maamõisa poest sisseoste õllest ja speltanisukruupidest ning -jahust roosiäädikani ja emmernisust tehtud lagritsani. Teekond jätkub Kotkasse. Tallinna sõpruslinn Kotka on riigi suurimaid sadamaid Soome lahe idakaldal. Tal on põnev ajalugu Venemaa piirilinnana. Kaunis mereäärne linn rajati Katariina II poolt Merevaiguteele ehitatud kindluse lähedusse. Öömaja ****Sokos hotellis (2-sed toad). Soovijatele 3-käiguline õhtusöök hotellis (lisatasu eest,ettetellimisel).

 

2. päev: Hommikusöök. Tutvume Kotka vaatamisväärsustega. Edasi  suundume romantilisse Loviisasse, mis asutati 1745 aastal Rootsi piirikindlusena. Loviisa esialgse nime Degerby muutis Rootsi kuningas Adolf Frederick Loviisaks pärast oma abikaasa Lovisa Ulrika linnakülastust 1752 aastal. Kaasaegne Loviisa romantiline ja tugeva kogukonnaga linnake. Elanikud oskavad hinnata ajalugu ja selle peegeldust vanades puitmajades. Vanade majade päästmine pureva ajahamba või ka uuendusmeelse linnavalitsuse käest on muutunud loviisalastele auküsimuseks. Aastast 2005 korraldatakse Loviisa Wanade Majade päevi (LWT-tapahtuma), mis toimub alati augustikuu viimasel nädalavahetusel. Seekordsest on meilgi võimalus osa saada. Külastajad saavad päevapiletit lunastades sisse astuda erinevatesse majadesse ja neid ümbritsevatesse aedadesse. Igal aastal teatab oma valmisolekust avada kodu uksed umbes 40 osavõtjat nii Loviisast kui Loviisa ümbrusest. Meil on ainulaadne võimalus näha delikaatselt renoveeritud põnevaid kodusid, vestelda kodude omanikega. LWT-ürituse ajal pakuvad oma kaupu nii käsitöö- kui hoidiste müüjad, on kirbukaid. Väikelinna keskus kihab kogu Soomest saabunud uudistajatest. Üritus on saanud tunnustust nii kohalikul kui riiklikul tasandil ja väga populaarne soomlaste hulgas, sest eelkõige on LWT eesmärgiks juhtida tähelepanu vanade puitmajade ilule ja päästa nad hävingust. Sõit Helsingisse. Viking XPRS sõidab kell 19.00-21.30 Tallinnasse A-terminali. Võimalus osta õhtusööki laevas (lisatasu eest). Sõit Tartusse.

 

Hind: 329.-

 

Hinna sees:

laevapiletid Tallinn-Helsingi-Tallinn,

öömaja hotellis koos hommikusöögiga (2-sed toad),

mugavustega buss,

suurte kogemustega giid-grupijuht ja eestikeelsed ekskursioonid,

käibemaks.

 

Lisatasu eest:

(tellimine broneeringut tehes ja tasumine enne reisi)

tervise- ja reisitõrkekindlustus (hinnad sõltuvad vanusest),

hiline hommmikusöök laevas 24.50 € täisk, 12 € 12-17 a, 11 € 6-11a,

õhtusöök laevas 27 € täisk, 16 € 12-17a, 9 € 6-11a,

Malmgardi mõis ja käsitööõlle-koja külastus 32 €,

1. päeval supilõuna + giidituur Labby mõisas 21 €,

1. päeval 3-käiguline õhtusöök hotellis 30 €,

ühene majutus.

 

Kaasa: kuni reisi lõpuni kehtiv ID kaart või EV pass.

Loviisa vanu maju külastades võib jalga panna jalatsid, mida on kerge majja sisenedes ära võtta ja tagasi jalga panna või kaasa võtta ühekordsed sinised sussid.

 

Hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele.

 

Mõningad hinnad, tasumine kohapeal:

(2023. a. andmetel, võivad muutuda sõltumata reisikorraldajast)

Loviisa Wanade Majade (LWT) päevapilet 22 €

 

Reisikorraldaja: TENSI-REISID AS

Tel  7 344 207, 7 344 208, fax 7 344 209  Ülikooli 4, Tartu

Tel/fax  6 703 333, 6 703 000  Estonia pst 5a, Tallinn

Tel/fax  44 26 305, tel. 44 26 300 Pärnu

E-mail: tensi@tensireisid.ee

Kodulehekülg: www.tensireisid.ee

Panga rekvisiidid: TENSI-REISID AS,  a/a EE902200221005109167 (Swedbank)

 

Info ja registreerimine:

Ülle Mikk, tel. 50 39 289, e-post yllemikk@lugejareisid.ee

Soome

 

 24.–25. august 2024

Soome

 

 24.–25. august 2024